O nás

Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer) je mezinárodní program, který v roce 2006 spustila Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance), koalice sdružující na 40 organizací na ochranu zvířat z celého světa. V České republice jej koordinuje organizace Svoboda zvířat.

Pro účast v tomto programu jsou oslovováni prodejci, návrháři a výrobci oděvů a doplňků, kteří se mohou připojit k mezinárodní síti firem odmítajících kožešinovou módu. Seznam těchto společností je zveřejňován ve všech zúčastněných zemích a zákazníci mohou díky logu projektu okamžitě zjistit, zda jejich oblíbený obchod krutý a zbytečný obchod s kožešinami podporuje, nebo jej odmítá. Celkem je nyní do projektu zapojeno přes 750 obchodníků z celého světa.

Smyslem programu je informovat zákazníky o tom, kteří návrháři, výrobci či prodejci se rozhodli svou činností nepodporovat obchod s pravými kožešinami. Všichni, kdo projeví zájem se k programu připojit, se zavazují, že nebudou navrhovat, vyrábět či prodávat oděvy, obuv či módní doplňky obsahující pravé kožešiny. To se týká i kožešinových lemů či jiných malých ozdob (nepříliš známým faktem je, že v současné době je většina kožešin využita právě pro tento účel).

Poté, co obchodník podepíše prohlášení, je jeho jméno zařazeno do pravidelně aktualizovaného seznamu, který je zveřejňován ve všech partnerských zemích. Všechny zúčastněné země přijaly společná opatření, která garantují spolehlivost a výměnu informací o firmách, které se k programu připojí.

Pravidelně též vydáváme aktualizovaný tištěný letáček, který Vám rádi zdarma zašleme, pokud si o něj napíšete na materialy@svobodazvirat.cz.

Program Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer) je uznávaný standardy o společenské odpovědnosti firem ISO 26000:2010 (Guidelines to Corporate Social Responsibility), kterou vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO).
Tiskové zprávy

Informace o programu sdílíme s médii, resp. veřejností, prostřednictvím tiskových zpráv:
28. 11. 2017 VF Corporation přistupuje k mezinárodnímu programu Fur Free Retailer
12. 10. 2017 GUCCI USTUPUJE OD POUŽÍVÁNÍ PRAVÉ KOŽEŠINY
20. 9. 2017 Módní giganti se shodují: budoucnost módy je bez kožešin
2. 8. 2016 O Bag dává sbohem pravým kožešinám
3. 12. 2014 Kaufland a Lidl se připojily k programu Obchod bez kožešin
20. 11. 2014 Nejprodávanější módní gigant odmítá prodávat výrobky z pravé kožešiny
14. 2. 2014 Dalších 6 000 obchodů končí s prodejem kožešin
12. 11. 2012 „Obchodníci bez kožešin“ zažili rekordní rok
10.11.2010 Magazín Salon partnerem programu Obchod bez kožešin
4.8.2009 Celosvětovou petici za obchody bez kožešin podepsalo již přes 5 600 Čechů. Jack Wolfskin se připojuje.
1.9.2008 Nová celosvětová petice má přimět obchodníky neprodávat kožešiny
28.9.2006 Občanské sdružení Svoboda zvířat dnes oznámilo, že se připojilo k mezinárodnímu programu Fur Free Retailer, v ČR oficiálně nazvanému jako Obchod bez kožešin.