O nás

Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer) je mezinárodní program, který v roce 2006 zahájila Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance), koalice sdružující na 40 organizací na ochranu zvířat z celého světa. V České republice jej koordinuje organizace Svoboda zvířat.

Pro účast v tomto programu jsou oslovováni prodejci, návrháři a výrobci oděvů a doplňků, kteří se díky projektu mohou připojit k mezinárodní síti firem odmítajících kožešinovou módu. Seznam těchto společností je zveřejňován ve všech zúčastněných zemích a zákazníci mohou díky logu projektu ihned poznat, zda jejich oblíbený obchod podporuje, nebo odmítá krutý a zbytečný obchod s kožešinami. Celkem je nyní do projektu zapojeno přes 750 obchodníků z celého světa.

Principem programu je informování zákazníků o tom, kteří návrháři, výrobci či prodejci se rozhodli svou činností nepodporovat obchod s pravými kožešinami. Všichni, kdo projeví zájem se připojit, se v rámci programu zavazují, že nebudou navrhovat, vyrábět či prodávat oděvy, obuv či módní doplňky obsahující pravé kožešiny. To se týká i malých kožešinových lemů a podobných malých částí (nepříliš známým faktem je, že v současné době je většina kožešin využita právě pro tento účel – např. více jak 90 % všech lišek zemře jen pro tyto malé lemy).

Na základě podpisu prohlášení je jméno obchodníka zařazeno do pravidelně aktualizovaného seznamu, který je zveřejňován ve všech partnerských zemích. Všechny zúčastněné země přijaly společná opatření, která garantují spolehlivost a výměnu informací týkajících se firem, které se k programu připojí.

Program Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer) je uznávaný standardy o společenské odpovědnosti firem ISO 26000:2010 Guidelines to Corporate Social Responsibility, kterou vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci ISO.Tiskové zprávy

Informace o programu komunikujeme s médii, resp. veřejností, prostřednictvím tiskových zpráv:
20. 9. 2017 Módní giganti se shodují: budoucnost módy je bez kožešin
2. 8. 2016 O Bag dává sbohem pravým kožešinám
3. 12. 2014 Kaufland a Lidl se připojily k programu Obchod bez kožešin
20. 11. 2014 Nejprodávanější módní gigant odmítá prodávat výrobky z pravé kožešiny
14. 2. 2014 Dalších 6 000 obchodů končí s prodejem kožešin
12. 11. 2012 „Obchodníci bez kožešin“ zažili rekordní rok
10.11.2010 Magazín Salon partnerem programu Obchod bez kožešin
4.8.2009 Celosvětovou petici za obchody bez kožešin podepsalo již přes 5 600 Čechů. Jack Wolfskin se připojuje.
1.9.2008 Nová celosvětová petice má přimět obchodníky neprodávat kožešiny
28.9.2006 Občanské sdružení Svoboda zvířat dnes oznámilo, že se připojilo k mezinárodnímu programu Fur Free Retailer, v ČR oficiálně nazvanému jako Obchod bez kožešin.